England Youth & Academy squads named for 2016

England Rugby League’s Youth and Academy squads have been named, ahead of a testing schedule in 2016.

The programme for the Youth squad begins with medical screenings on Saturday January 9 for both age groups.

The will then train together each month between January and October and test themselves against France in Perpignan this March.

Newly appointed Youth coach Gary Chambers, a former professional player with Warrington Wolves, has previously coached England Academy, Swinton Lions, Cumbria and Warrington Wolves Under-21s.

“Shane Eccles has done a fantastic job with the England Youth squad and I’m looking to come in and carry on where he left off,” said Chambers, after selecting his 26-man squad.

“The Under-16 talent pool in this country is extremely healthy and we want to get these lads together on a regular basis throughout the year to spend time with one another in an international training environment.

“All of this is designed to get players ready for what is to come on the international pathway as they make the step up to Academy, Knights and senior level.”

Menawhile, England Academy coach Andy Kelly has picked a 37-man squad for their 2016 schedule.

The squad will undergo monthly training sessions, and play a home game against France in May, before embarking on a month-long tour of Australia in July.

“A large squad was needed this year with the amount of sessions we have arranged and an important trip to Australia to take on some of the best Under-18s in the world,” said Kelly.

“The last Academy tour to Australia was four years ago, so it’s an exciting time to be involved. In the months leading up to July this group will be working hard and proving themselves to the coaching staff that they should be the ones out there representing their country.”

2016 England Youth squad (professional club, community club and school in brackets):

Adam Rooks (City of Hull Academy, East Hull, South Holderness Technical College)
Andrew Bulman (Warrington Wolves, Wath Brow, West Lakes Academy)
Callum Green (Wigan Warriors, Wigan St Judes, St John Fisher Catholic High School)
Callum McLelland (Castleford Tigers, Lock Lane, Castleford Academy)
Callum Tranmer (City of Hull Academy, West Hull, South Holderness Technical College)
Cameron Scott (Bradford Bulls, Wyke, Buttershaw Business & Enterprise College)
Harry Newman (Leeds Rhinos, Newsome Panthers, St Peter & Paul Catholic College)
Harry Smith (Wigan Warriors, Halton Farnworth Hornets, Holmfirth High School)
Herbie Farnworth (Newton Storm, Ermysteds Grammar)
Jack Brown (City of Hull Academy, East Hull, Mount St Marys Catholic High)
Joe Edge (Widnes Vikings, Moorfield, St Marys College)
Joe Shorrocks (Wigan Warriors, Wigan St Patricks, St Peter & Paul Catholic College)
Joe Summers (Wakefield Trinity Wildcats, Shaw Cross Sharks, Siddall Moor Sports College)
Jordan Parr (Wigan Warriors, Mayfield Mustangs, Malet Lambert)
Jordan Webster (City of Hull Academy, West Hull, Manor Croft Academy)
Josh Pinder (Wakefield Trinity Wildcats, Shaw Cross Sharks, R.C High School)
Kiedan Hartley (Leeds Rhinos, East Leeds, Manor Croft Academy)
Loui McConnell (Leeds Rhinos, Oulton Raiders, Brigshaw High School)
Matthew Heritage (Warrington Wolves, Woolston Rovers, Standish Community High)
Matty Ashcroft (St Helens, Chorley Panthers, St Gregory’s Catholic High)
Nathan Wilde (Wigan Warriors, Wigan St Judes, Golborne High School)
Paul Nash (St Helens, Blackbrook, St Cuthbert’s Catholic Community School)
Robbie Storey (City of Hull Academy, West Hull, Kelvin Hall School)
Sam Storey (Wigan Warriors, East Leeds, David Young Community Academy)
Sean Croston (St Helens, Newton Storm, Westhoughton High School)
Tyler Lancaster (Warrington Wolves, Kells, Millom School)

2016 England Academy squad (professional and community club in brackets):

Kevin Brown (St Helens, Thatto Heath Crusaders)
Matthew Lees (St Helens, Mayfield Rochdale)
Bradley Clavering (City of Hull Academy, Skirlaugh Bulls)
Bradley Pinder (St Helens, Thatto Heath Crusaders)
Bradley Walker (Widnes Vikings, Askam)
Caine Barnes (Wigan Warriors, Seaton Rangers)
Callum Field (Wigan Warriors, Stanley Rangers)
Cameron Smith (Leeds Rhinos, Castleford Panthers)
Conor Fitzsimmons (Castleford Tigers, Seaton Rangers)
Connor Sunderland (Leeds Rhinos, Normanton Knights)
Harvey Whiteley (Leeds Rhinos, Oulton Raiders)
Izaac Farrell (Huddersfield Giants, Newsome Panthers)
Jack Wells (Wigan Warriors, Folly Lane)
Jack Wray (Leeds Rhinos, Skirlaugh Bulls)
Jez Litten (City of Hull Academy, West Hull)
Joe Cator (City of Hull Academy, Skirlaugh Bulls)
Jon Luke Kirby (Huddersfield Giants, Eastmoor Dragons)
Joshua Eaves (St Helens, Blackbrook)
Joshua Ganson (Wigan Warriors, Blackbrook)
Joshua Jordan-Roberts (Leeds Rhinos, Oulton Raiders)
Judah Mazive (Wakefield Trinity Wildcats, Oulton Raiders)
Lewis Bienek (London Broncos, Charlton Gunners)
Lewis Heckford (Wigan Warriors, Stanley Rangers)
Liam Paisley (Wigan Warriors, Dalton)
Liam Walsh (Widnes Vikings, Halton & Farnworth Rangers)
Matthew English (Huddersfield Giants, Stanley Rangers)
Mikolaj Oledzki (Leeds Rhinos, Hunslet Warriors)
Morgan Smith (Warrington Wolves, Stanley Rangers)
Oliver Ashall-Bolt (Widnes Vikings, Widnes Moorfield)
Patrick Moran (Warrington Wolves, Wigan St Judes)
Patrick Casey (Wigan Warriors, Oldham St Annes)
Robert Fairclough (St Helens, Blackbrook)
Ryan Jones (Leeds Rhinos, Oulton Raiders)
William Dagger (Warrington Wolves, Castleford Panthers)
William Oakes (City of Hull Academy, Eastmoor Dragons)